Przepis na idealne domowe biuro. Porady i inspiracje

Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować komfortowe i ergonomiczne miejsce pracy w zaciszu własnego domu? Dobre zagospodarowanie przestrzeni to połowa sukcesu! Drugą połowę stanowi odpowiednie jej urządzenie i organizacja miejsca pracy. Dowiedz się, w jaki sposób stworzyć nowoczesne biuro w domu, które będzie zaskakiwało zarówno swym designem, jak i funkcjonalnością.

Jak urządzić domowe biuro?

Praca zdalna wymaga samodyscypliny, dobrej organizacji oraz umiejętności oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Dlatego jedną z najważniejszą kwestii, o której należy pamiętać, świadcząc pracę z domu, jest wygospodarowanie przestrzeni przeznaczonej na biuro domowe. Nie będą miały z tym problemu osoby, które posiadają duży dom i z powodzeniem mogą przeznaczyć jeden pokój na domowy gabinet. Jednak chcemy Cię przekonać, że nawet posiadając niewielkie mieszkanie, możesz tak zaaranżować przestrzeń, by wygospodarować sobie funkcjonalny kącik do pracy.

  Stacja dokująca Sanctuary4
  Lampa stołowa Arum
  Organizer na biurko tacka Brass

Gabinet w domu warto zorganizować z dala od miejsca, w którym na co dzień przebywają domownicy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, dobrym pomysłem jest wydzielenie miejsca na gabinet za pomocą zasłony, regału, parawanu czy ścianki działowej. Dzięki temu nikt nie będzie Ci przeszkadzał i będziesz mógł lepiej skoncentrować się na pracy. Domowe biuro możesz urządzić zarówno w salonie, sypialni, we wnęce w przedpokoju, a nawet w kuchni pod warunkiem, że posiadasz w niej wygodny, duży stół, z możliwością przechowywania. To ostatnie rozwiązanie szczególnie sprawdza się w małych mieszkaniach.

Etui na tablet lub iPad Tabletpillow 2
Stojak na ołówek Tiny House

Jakie meble do biura domowego wybrać? Domowe biuro inspiracje

Odpowiednio dobrane biurko i krzesło to najważniejsze meble do gabinetu w domu, bez których trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek biuro. Jednak z pewnością przydadzą się również inne meble do biura w domu, chociażby takie jak, regały i półki na rozmaite segregatory, organizery czy pudełka na dokumenty. Jeśli tylko masz taką możliwość, wyposaż swój domowy gabinet w szafkę lub komodę z szufladami, w której pomieścisz wszystkie drobiazgi. Ciekawym rozwiązaniem, w szczególności we wnętrzach o małym metrażu, jest wykorzystanie lustra, które optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli aranżujesz biuro w małym mieszkaniu, pomyśl o jego wyposażeniu w rozkładane biurko czy składane krzesło z regulowaną wysokością.

  Pudełko w paski Ferm Living płytkie
  Taca na korespondencję Ferm Living
  Klips Hübsch 640924 złoty 8 szt.

Wiesz już, jakie meble do gabinetu domowego są niezbędne, zatem warto zastanowić się nad samą aranżacją wnętrza. Pomyśl o kolorystyce i stylu, w jakim chcesz urządzić przestrzeń. Kolorami polecanymi do gabinetów są pastele oraz barwy ziemi, czyli beże, brązy, zieleń, ale też różne tonacje bieli i delikatne odcienie niebieskiego. Tego typu kolorystyka sprzyja koncentracji. W jasnych, niezagraconych, odpowiednio zorganizowanych pomieszczeniach pracuje się wydajniej. Mając to na uwadze, domowe biuro najlepiej urządzić w stylu skandynawskim, minimalistycznym nowoczesnym lub klasycznym. Choć warto jednym bądź dwoma akcentami ożywić nieco taką spokojną aranżację. Z pomocą przychodzi chociażby designerska tapeta do biura czy przykuwające wzrok grafiki.

Doskonałym tłem do pracy są drobne dekoracje. Świetnie sprawdzają się doniczki z roślinami i świeże kwiaty w stylowych wazonach, które korzystnie wpływają na samopoczucie, zegary ścienne, fotografie umieszczone w stylowych ramkach na zdjęcia czy plakaty z hasłami motywującymi i zagrzewającymi do pracy.

Jak ustawić biurko w domowym biurze?

Kluczową rolą dla wygody i komfortu pracy odgrywa ustawienie biurka względem okna. Idealnym rozwiązaniem jest jego umiejscowienie bokiem do okna, najlepiej na ścianie od strony północnej lub wschodniej po to, by padające promienie słoneczne oświetlały stanowisko pracy, ale nie przeszkadzały nam w wykonywaniu obowiązków, powodując odblaski czy oślepiając nas.

Istotne znaczenie odgrywa również postawienie biurka względem drzwi. Nie należy ustawiać go tyłem do drzwi, ponieważ siedząc plecami w stronę wejścia do pokoju możesz odczuwać niepokój, dekoncentrację i brak poczucia bezpieczeństwa. Wrażenie, że ktoś stoi za naszymi plecami niekorzystnie wpływa na wykonywanie pracy. Biurko należy ustawić w taki sposób, by mieć wszystko pod kontrolą. Najlepiej przodem do drzwi i tyłem do ściany.

Organizer na biurko Brass
Lampa Mutatio

Natomiast w małych mieszkaniach warto rozważyć umiejscowienie biurka w rogu pomieszczenia. Kompaktowe biurka narożne świetnie sprawdzają się na ograniczonym metrażu. Praktycznym pomysłem jest również wykorzystanie parapetu jako przedłużenie biurka i poukładanie na nim niezbędnych akcesoriów.

  Organizer na biurko Hübsch 341104 bursztynowy
  Pojemnik Hübsch 531102
  Tablica Hübsch z płótnem

W jaki sposób zorganizować biurko?

Prawidłowe ustawienie biurka jest nie mniej ważne, niż jego prawidłowa organizacja. Długopisy, zszywacze, notesy, segregatory, teczki to tylko przykłady akcesoriów biurowych często wykorzystywanych w pracy. By zapanować nad chaosem i każdego dnia utrzymywać ład i porządek na biurku należy zadbać o to, by każdy przedmiot miał swoje stałe miejsce. Pomogą Ci w tym rozmaite organizery na biurko, które pozwalają na wygodne przechowywanie wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy. Taka organizacja biurka ułatwi również znajdowanie poszczególnych akcesoriów.

Samoprzylepne zakładki Semikolon

47,00 zł

Samoprzylepne zakładki Semikolon

Semikolon (2)
Stojak na spinacze biurowe Chip

264,00 zł

Stojak na spinacze biurowe Chip

Alessi (1)
Organizer na biurko Brass

437,00 zł

Organizer na biurko Brass

Ferm Living (1)
Stojak na długopisy Rotondo

299,00 zł

Stojak na długopisy Rotondo

Philippi (2)

Wskazówka

Zajrzyj do Magazynu FF: 5 gadżetów niezbędnych w pracy, by dowiedzieć się więcej o akcesoriach, które ułatwiają wykonywanie obowiązków w pracy.

Nad biurkiem warto również powiesić tablicę magnetyczną i magnesy, które pomogą uporządkować kartki z zapisanymi celami, zadaniami czy ważnymi datami.

Biurko w domowym gabinecie to również miejsce, które często musi pomieścić nie tylko laptop, ale i drukarkę, czasem dodatkowe monitory, smartfon, słuchawki, pamięć USB czy kable USB. W zapanowaniu nad elektroniką pomogą Ci akcesoria do telefonów i komputerów, natomiast porządkowanie kabli z nimi związane, będzie dużo łatwiejsze, jeśli wyposażysz swoje biuro w domu w funkcjonalne pojemniki i uchwyty na kable.

Uwaga

Więcej wskazówek dotyczących organizacji biurka znajdziesz w Magazynie FF: Jak zapanować nad własnym biurkiem? 5 sposobów na ułaskawienie chaosu
Pojemnik na akcesoria Nic Nac prostokątny
Pojemnik Nomad

Ergonomiczne stanowisko pracy – o czym należy pamiętać?

Czy wiesz, że pozycja, jaką przyjmujemy siedząc za biurkiem, wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygodę, ale również na efektywność wykonywanej pracy? Jak zaaranżować ergonomiczne stanowisko pracy w domowym biurze i w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie podczas wykonywania codziennych obowiązków?

Zacznijmy od doboru biurka, które powinno być na tyle szerokie i głębokie, byśmy nie musieli przyjmować nienaturalnej i niewygodnej pozycji. Wskazuje się, że wymiary biurka powinny oscylować w granicy 160x80 cm, choć wiele zależy od charakteru pracy, ilości materiałów czy sprzętu elektronicznego znajdującego się na biurku. Istotne dla komfortu pracy jest również pozostawienie odpowiedniej przestrzeni pod biurkiem. Wskazuje się, że wolna przestrzeń przeznaczona na nogi, powinna być wysoka na 65 cm, głęboka na 70 cm i szeroka na 80 cm. Ponadto należy pamiętać, że blat biurka powinien mieć taką wysokość, by trzymając na nim ręce kąt utworzony między ramieniem a przedramieniem był prosty.

Duże znaczenie dla zdrowia i zachowania prawidłowej postawy ciała ma odpowiednie położenie monitora i kąt jego nachylenia. Odległość monitora od oczu powinna wynosić 60-75 cm. Monitor należy ustawić na wysokości wyznaczanej przez linię wzroku. Na ekran należy patrzeć na wprost i lekko w dół. Trzeba również pamiętać, by światło nie padało zarówno z przodu, jak i z tyłu monitora.

  Lampa Aledin Tec
  Pudełka do przechowywania File wysokie 2 szt.
  Pudełko na dokumenty Die Kante

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest dobór krzesła lub fotela biurowego. Takie krzesło powinno być wyposażone w opcję regulowania wysokości siedziska, a także możliwość odchylenia oparcia do tyłu. Oparcie podczas pracy powinno być odchylone lekko do tyłu, o około 10 stopni. Podczas siedzenia na krześle, kąt pochylenia naszego tułowia w odniesieniu do reszty ciała powinien wynosić niewiele ponad 90 stopni. Nie wolno pracować w pozycji wymuszonej, tj. z tułowiem pochylonym do przodu. Ponadto oparcie krzesła powinno być wyprofilowane i należycie dopasowane do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Wybierz również model wyposażony w podłokietniki. Powinny one znajdować się w odległości 19-25 cm od siedziska. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również zagłówek, dzięki któremu w każdej chwili można wygodnie oprzeć głowę. Ponadto w przypadku fotela praktycznym dodatkiem są kółka.

Organizer Hammock
Organizer Hammock L

Istotny jest też wybór oświetlenia. Źle dobrane może powodować nie tylko spadek wydajności, ale przede wszystkim pogorszenie się naszego wzroku. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich źródeł światła do home office, które pozwolą Ci zadbać o wzrok, a tym samym poprawią komfort pracy. Istotne jest centralne oświetlenie, dające miękkie, rozproszone i delikatne światło, jednak kluczową rolę odgrywają lampki nocne i stołowe. Dla funkcjonalności i wygody pracy warto wybrać taką lampkę biurkową, której wysokość i kąt padania światła z łatwością można dopasować do aktualnie wykonywanych czynności, np. skierować strumień światła na notes czy konkretny dokument. Ponadto lampa na biurko powinna posiadać stabilną podstawę i nie zajmować zbyt wiele miejsca na biurku.

Warto również zadbać o jakość powietrza w domowym biurze, które wywiera ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. I dotyczy to zarówno powietrza suchego, jak i posiadającego w swym składzie substancje szkodliwe. Dlatego domowe biuro warto wyposażyć w oczyszczacz i nawilżacz powietrza. W szczególności polecamy niezwykle praktyczny i kompaktowy nawilżacz powietrza marki ADE, który działa po podłączeniu do USB.

Uwaga

Więcej na temat nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza oraz tego, w jaki sposób jakość powietrza wpływa na nasze zdrowie, dowiesz się z Magazynu FF: Weź głęboki oddech! Nawilżacze i oczyszczacze powietrza do domu.

Odpowiednio zorganizowane i zaaranżowane stanowisko pracy w domu przełoży się na komfort i wygodę, a to z pewnością korzystnie wpłynie na naszą wydajność i efektywność w świadczeniu pracy.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie, aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie. Możemy dzięki temu mierzyć jej skuteczność oraz lepiej dopasowywać jej działanie i reklamy do Twoich potrzeb. Polityka prywatności