Weź głęboki oddech! Nawilżacze i oczyszczacze powietrza do domu

Jakość powietrza w mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dotyczy to w szczególności powietrza suchego, jak i zawierającego szereg szkodliwych substancji. Co powoduje zanieczyszczenie powietrza w mieszkaniu? Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Jakość powietrza w domu a nasze zdrowie i samopoczucie

Czy wiesz, że człowiek z każdym oddechem wdycha nawet 75 tysięcy różnych cząsteczek mogących negatywnie wpływać na nasz nastrój i zdrowie? Ból głowy, rozdrażnienie, złe samopoczucie, problemy z zasypianiem i koncentracją rzadko kojarzone są ze złym stanem powietrza, którym oddychamy. Jest to jednak czynnik wywierający niebagatelny wpływ na jakość naszego życia. Dlatego chcąc uniknąć przykrych dolegliwości, należy zadbać o to, by powietrze w domu, którym oddychamy przez wiele godzin w ciągu dnia, było czyste, świeże i odpowiednio nawilżone. Co wpływa na jakość powietrza w domu i w jaki sposób można ją poprawić?

Co może zanieczyszczać powietrze w domu?

Istnieje wiele związków i substancji, które mogą zanieczyszczać powietrze w domu. Najczęściej są to:

  • nadmiar dwutlenku węgla i pary wodnej, powstający na skutek oddychania;
  • tlenek węgla;
  • tlenek azotu;
  • liczne cząsteczki pyłu unoszące się w domowym powietrzu przez długi czas; należą do nich roztocza, wirusy, bakterie, zarodniki grzybów pleśniowych, włókna mineralne, toksyny pochodzące ze spalania rozmaitych substancji;
  • substancje zawarte w dymie papierosowym.

W niskich stężeniach w powietrzu występują również inne niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne, których źródłem są materiały budowlane, meble, farby czy niektóre środki czystości. Do najpopularniejszych tego typu substancji należy formaldehyd, ale też benzen, amoniak czy ksylen.

Jak widzisz lista szkodliwych dla naszego zdrowia substancji mogących znajdować się w powietrzu w domu jest naprawdę pokaźna. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można ograniczyć emisję zanieczyszczeń, a co za tym idzie – znacząco poprawić jakość powietrza w domu. Z pomocą przychodzą uzdatniacze powietrza, rośliny oczyszczające powietrze, a także inne, proste metody, jak wietrzenie mieszkania czy regularne sprzątanie.

Oczyszczacz powietrza Roger Little

Oczyszczacz Roger Little zadba o optymalne oczyszczenie powietrza

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, których zadaniem jest poprawa jakości powietrza w naszych domach. Jak one działają? Oczyszczacz zasysa powietrze, po czym je filtruje i ewentualnie jonizuje, a następnie uwalnia do pomieszczenia. W zależności od modelu powietrze może przechodzić przez kilka filtrów, przy czym każdy filtr powietrza do domu oczyszcza powietrze z innego rodzaju zanieczyszczeń. Zasada działania oczyszczacza powietrza jest niezwykle prosta, a zarazem bardzo skuteczna, przy czym należy pamiętać, że prawidłowe działanie urządzenia uzależnione jest odpowiedniego ustawienia. Oczyszczacz należy umieścić w takim miejscu, by powietrze mało do niego swobodny dostęp.

Jakie zanieczyszczenia usuwa oczyszczacz powietrza?

Dokładne parametry uzależnione są od konkretnego urządzenia, zastosowanych filtrów i funkcji. Niemniej jednak większość dostępnych na rynku oczyszczaczy jest w stanie usuwać z powietrza następujące zanieczyszczenia:

  • smog;
  • dym papierosowy;
  • cząsteczki kurzu i roztocza kurzu domowego;
  • drobnoustroje, wirusy i bakterie;
  • alergeny, pyłki zarodniki grzybów;
  • brzydkie zapachy.
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny Oskar Little szary
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny Oskar Little

Najlepszy oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Cechy dobrego uzdatniacza powietrza

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza, jest rodzaj zastosowanych filtrów. Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza wyposażone są w filtr HEPA, który usuwa nawet najmniejsze i najgroźniejsze pyły. Z kolei wyposażenie oczyszczacza w filtr węglowy powoduje, że urządzenie doskonale pochłania wszelkiego rodzaju przykre zapachy, ale też gazy i lotne związki organiczne. Filtr węglowy często występuje w zestawieniu z filtrem HEPA.

Niemniej istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza jest jego wydajność, tj. informacja o tym, jaką objętość powietrza oczyszczacz jest w stanie przefiltrować przez godzinę. Może ona być wyrażona w metrach sześciennych na godzinę, jednak często producenci oczyszczaczy podają, na jakim metrażu urządzenie pracuje najbardziej efektywnie. Przy czym warto wybrać urządzenie o większej wydajności po to, by nie pracowało ono na najwyższych obrotach, ponieważ wtedy najbardziej hałasuje, co może być uciążliwe.

No właśnie – hałas. To kolejna cecha urządzenia, na którą należy zwrócić uwagę przez zakupem. Oczyszczacze powietrza to urządzenia pracujące zwykle po kilka godzin dziennie, dlatego emitowany przez nie poziom hałasu nie powinien być dla nas dokuczliwy. Optymalna wartość to do 35 dB.

Nie wolno też zapominać o designie oczyszczacza powietrza, w końcu jest to urządzenie, które zwykle stoi w widocznym miejscu w pomieszczeniu. Na rynku nie brakuje jednak stylowych i estetycznych sprzętów, które z łatwością można dopasować do aranżacji wnętrza.

Aromatyzer Mia biały
Aromatyzer Mia czerwony

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Z nawilżaczem? A może z jonizacją?

Oczyszczacz może wyłącznie oczyszczać powietrze, ale istnieje szereg modeli łączących ze sobą funkcję oczyszczania z nawilżaniem czy jonizacją powietrza.

  • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Wiele oczyszczaczy ma wbudowany nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny. Takie urządzenie nie dość, że filtruje powietrze, to dodatkowo pozwala utrzymać optymalną wilgotność powietrza. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu w sposób kompleksowy można zadbać o jakość powietrza w naszym domu.

  • Oczyszczacz powietrza jonizacyjny

Czy wiesz, że nasze samopoczucie uzależnione jest od ładunków elektrycznych znajdujących się w powietrzu? Pracujące urządzenia elektryczne powodują powstawanie jonów dodatnich, które niekorzystnie wpływają zarówno na naszą kondycją fizyczną, jak i psychiczną. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jonów ujemnych. Ponadto jony dodatnie przyciągają kurz, a dodatkowo stanowią idealne miejsce dla rozwoju bakterii, grzybów i wirusów. Stąd też wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest w jonizację, tj. funkcję wspomagającą działanie oczyszczacza. Jonizator powoduje, że w powietrzu pojawiają się jony ujemne, które doskonale sobie radzą z wyłapywaniem drobinek zanieczyszczeń, po czym je niszczą i uniemożliwiają ich unoszenie się w powietrzu. Jonizacja korzystnie wpływa na jakość powietrza. Dzięki tej opcji filtracja powietrza staje się efektywniejsza, a dobrze zjonizowane powietrze jest czyste, zawiera mniej drobnoustrojów i sprawia, że nasz organizm lepiej się regeneruje.

  • Oczyszczacz powietrza z funkcją automatycznego oczyszczania

Automatyczne oczyszczanie to w zasadzie standardowe wyposażenie każdego oczyszczacza, które pozostawia je w trybie czuwania. Czujnik zanieczyszczeń uruchamia urządzenie automatycznie, kiedy powietrze wymaga przefiltrowania i samodzielnie je wyłącza, tuż po skończonej pracy.

Ponadto często oczyszczacze powietrza wyposażone są w szereg dodatkowych funkcjonalności, które usprawniają ich działanie. Nalezą do nich m.in. wskaźnik jakości powietrza, wskaźnik zawartości pyłów, wskaźnik zużycia filtrów, timer czy sterowanie pilotem.

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?

Niedostateczny poziom wilgotności w domu to kolejny czynnik obniżający jakość powietrza. Suche powietrze powoduje, że zawieszone w nim pyły, kurz, bakterie czy wirusy bez problemu się w nim unoszą, a co za tym idzie – są wdychane przez domowników. Ponadto suche powietrze może powodować kaszel, drapanie w nosie i gardle, suchość w ustach, swędzenie oczu, problemy ze snem, a także obniżać naszą odporność i wysuszać skórę. Trzeba również dodać, że zbyt suche powietrze równie niekorzystnie wpływa na elementy wyposażenia mieszkania, w szczególności te wykonane z naturalnego drewna.

Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy poziom nawilżenia. Optymalna wilgotność powietrza w domu powinna oscylować w granicach 40-60%. W jaki sposób można ją zmierzyć? Z pomocą przychodzi urządzenie, jakim jest higrometr, który dokonuje pomiaru wilgotności w pomieszczeniu. Z kolei odpowiednią wilgotność w domu pozwoli Ci utrzymywać urządzenie, jakim jest nawilżacz powietrza.

Higrometr amsterdam

99,50 zł

Higrometr amsterdam

Borcas (3)
    Higrometr amsterdam

    99,50 zł

    Higrometr amsterdam

    Borcas(3)
    Higrometr Selina biały
    Higrometr amsterdam
    Higrometr Selina czarny

Nawilżacz powietrza – urządzenie pozwalające utrzymywać optymalny poziom wilgotności

Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie prawidłowej wilgotności w mieszkaniu jest stosowanie nawilżacza powietrza, które wytwarza parę wodną, nawilżając w ten sposób nasze wnętrza. Na rynku istnieje kilka rodzajów nawilżaczy, które różnią się między sobą zasadą działania.

  • Nawilżacze parowe

To najtańsze i najprostsze w swej konstrukcji nawilżacze wyposażone w grzałkę podgrzewającą wodę, w efekcie czego wytwarzana jest para wodna. Nawilżacze parowe są bezpieczne i higieniczne.

Tego typu urządzenia przy pomocy ultradźwięków rozbijają wodę na małe cząsteczki, co skutkuje uwalnianiem w powietrze delikatnej mgiełki pary wodnej. Nawilżacze ultradźwiękowe są ciche, zużywają niewiele energii, ale przy tym charakteryzują się wysoką wydajnością.

    Aromatyzer Mia chilli red
    Aromatyzer Mia white
    Nawilżacz powietrza ewaporacyjny Oskar Little white

Ich działanie wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego, czyli ewaporację uznawaną za najbardziej naturalną i zdrową metodę nawilżania powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w wiatrak, który wymusza przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie w filtr lub obrotowe dyski. Odpowiednio nawilżone powietrze trafia z powrotem do otoczenia.

To urządzenie pozwalające cieszyć się nie tylko nawilżonym, ale i wspaniale pachnącym powietrzem – wystarczy, że do wody dodasz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Podobnie jak w przypadku oczyszczacza, tak i przy wyborze nawilżacza należy przede wszystkim kierować się jego wydajnością. Wybrany model powinien również posiadać możliwość regulacji pary wodnej, dzięki której można zwiększyć efektywność pracy urządzenia.

Uwaga!

Więcej na temat nawilżania powietrza w domu dowiesz się z Magazynu FF: Suche powietrze w mieszkaniu? Podpowiadamy jak je nawilżyć.

Rośliny – naturalne oczyszczacze powietrza

Rośliny wykazują korzystny wpływ na mikroklimat i jakość powietrza w naszych domach. Pobierają one z otoczenia dwutlenek węgla i wydalają tlen w procesie fotosyntezy, a także podwyższają wilgotność. Ponadto wiele roślin zielonych doskonale wychwytuje zanieczyszczenia i kurz z otoczenia oraz pochłania substancje toksyczne. Do najpopularniejszych gatunków roślin doniczkowych oczyszczających powietrze w domu należą:

  • chamedora wytworna,
  • anturium,
  • paproć,
  • rapis wyniosły,
  • zielistka Sternberga,
  • daktylowiec niski,
  • gerbera Jamesona,
  • skrzydłokwiat,
  • sansewieria (wężownica),
  • dracena obrzeżona,
  • bluszcz pospolity,
  • epipremnum złociste.

Umieść w stylowych doniczkach i osłonkach powyższe gatunki roślin, by móc oddychać świeżym i czystym powietrzem w swoim domu!

Wskazówka

Zajrzyj do Magazynu FF: Nie takie straszne monstery… Jak dbać o domową zieleń?, by dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować rośliny doniczkowe.
 

W jaki jeszcze sposób można zadbać o jakość powietrza w domu?

Kluczową rolę odgrywa wietrzenie mieszkania – co najmniej przez 15 minut w ciągu dnia, najlepiej poprzez tworzenie krótkiego przeciągu. W szczególności w okresie zimowym najlepsze efekty daje wietrzenie krótkie, ale intensywne, polegające na otwarciu wszystkich okien, na pełną szerokość i ich pozostawieniu na kilkanaście minut. Wietrzenie to najprostszy sposób na uzyskanie czystego i świeżego powietrza, choć trzeba podkreślić, że należy z niego zrezygnować, kiedy na zewnątrz jest smog, a co za tym idzie – jakość powietrza jest bardzo zła.

Niezwykle ważne jest również częste sprzątanie, tj. regularne odkurzanie i ścieranie kurzy, najlepiej przy pomocy specjalnych ściereczek do kurzu, które dzięki swej budowie nie przenoszą kurzu z miejsca na miejsce, tylko zatrzymują go w swej strukturze.

Nie można również zapominać o czyszczeniu innych powierzchni, na których mogą osiadać rozmaite zanieczyszczenia. Przy pomocy ścierki i wysokiej jakości, skutecznych środków do czyszczenia warto przecierać na mokro podłogi i inne powierzchnie w domu, jak np. blaty w kuchni, elementy armatury łazienkowej, kafelki czy klamki, by skutecznie usunąć wszystkie zabrudzenia, a nie tylko wzbijać je w powietrze.

    Ścierki kuchenne House Doctor 3 szt.
    Ściereczka Hübsch 40 x 60 cm
    Ścierka kuchenna 50 x 70 cm Journey

Zadbaj o jakość powietrza w swoim domu, by każdego dnia i o każdej porze roku móc oddychać pełną piersią.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł