Scrapbooking. Jak stworzyć album krok po kroku?

Jeśli marzysz o stworzeniu wyjątkowego, niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju albumu na zdjęcia – scrapbooking jest właśnie dla Ciebie! To technika polegająca na dekorowaniu albumów, pudełek czy innych przedmiotów przy pomocy dekoracyjnych papierów i efektownych akcesoriów zdobniczych. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić album na zdjęcia.

Scrapbooking...

to jedna z dziedzin rękodzieła artystycznego opierająca się na ozdabianiu albumów na zdjęcia, ksiąg pamiątkowych, notatników, pamiętników, pudełek czy innych przedmiotów przy pomocy rozmaitych akcesoriów dekoracyjnych, m.in. kolorowych papierów, tasiemek, wstążek, naklejek czy stempli. Z techniki ręcznego ozdabiania, jaką jest scrapbooking, może korzystać każdy, bez żadnych ograniczeń. By tak się jednak stało, należy wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów.

Album do scrapbookingu Uni Classic
Album na zdjęcia Uni Classic mały

Zanim jednak przejdziesz do kwestii technicznych, zastanów się, jaką historię będzie opowiadał tworzony przez Ciebie album. Wspomnienia ze ślubu? Narodziny dziecka? A może relacja z zagranicznej wycieczki? Kiedy wybierzesz motyw przewodni swojego albumu, łatwiej będzie Ci dopasowywać do niego konkretne dekoracje. Po podjęciu decyzji, jaką historię ma opowiadać Twój album, jego tworzenie musisz rozpocząć od wyboru wytrzymałej i najlepiej sztywnej bazy.

Jak wybrać bazę, czyli album do scrapbookingu?

Podstawowym etapem tworzenia albumu od podstaw jest wybór odpowiedniej bazy gwarantującej trwałość gotowego już albumu. Możemy ją zrobić samodzielnie z grubej tektury, jednak dużo szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest kupno już gotowego albumu na zdjęcia.

Album na zdjęcia wklejane musi być wykonany z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów, gwarantujących jego trwałość na długie lata. Najlepiej wybierać albumy posiadające sztywne kartki, które nie będą uginały się pod ciężarem przyklejonych do nich ozdób. Ponadto sztywne strony wygodniej się przekręca.

Album na zdjęcia Uni Economy czarne karty mały

Albumy występują w rozmaitych kolorach, kształtach i rozmiarach. Wśród nich największą popularnością cieszą się albumy na zdjęcia 13 x 18 cm oraz 15 x 21 cm, które doskonale wyeksponują zdjęcia w dużym rozmiarze i pomieszczą wiele efektownych ozdób. Albumy różnią się także ilością stronic. Są modele posiadające kilkanaście kart, ale też takie, które pomieszczą nawet 100 zdjęć. Jesteśmy pewni, że bez problemu znajdziesz idealną bazę do stworzenia swojego albumu! 

Dowiedz się!

Albumy na zdjęcia to nie jedyne akcesoria do przechowywania pięknych wspomnień i momentów uwiecznionych na fotografiach. Zastanawiasz się, w jaki jeszcze sposób możesz przechowywać wspomnienia i piękne chwile? Dowiesz się tego z Magazynu FF: Nie zapomnij o pamiątkach, czyli 5 sposobów na przechowywanie wspomnień.

Jak zrobić album do wklejania zdjęć? 

Tworzenie albumu od podstaw to naprawdę świetna zabawa! Jak ozdobić album na zdjęcia wklejane? Jakie akcesoria i narzędzia będą Ci potrzebne? Na te i inne pytania dotyczące scrapbookingu znajdziesz odpowiedź w dalszej części Magazynu.

Papier do scrapbookingu

Bazę mamy już gotową, zatem najwyższy czas, by zabrać się za przygotowanie kolejnych elementów do stworzenia albumu do wklejania zdjęć decydujących o jego wyglądzie, czyli papieru i szeregu ozdób oraz dodatków.

Papiery ozdobne stanowią jeden z najważniejszych elementów scrapbookingu. Służą one przede wszystkim do oklejania bazy, ale także do tworzenia różnorodnych dekoracji. Ozdobne kartki dostępne są w rozmaitych wzorach, kolorach i rozmiarach. Posiadają również różne gramatury. Kolorowe papiery można kupić w pogrupowanym kolorystycznie lub tematycznie zestawie albo pojedynczo, a ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od motywu przewodniego albumu i naszej wyobraźni.

    Album na zdjęcia Printworks
    Album na zdjęcia Uni Economy białe karty mały
    Album na zdjęcia Uni Leporello pionowy

Akcesoria do ozdabiania

Jeśli chodzi o scrapbooking, przy wyborze ozdób i dekoracji jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, bo wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności. W roli ozdabiaczy świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju tasiemki, koronki, sznurki czy wstążki, gdyż można dzięki nim zamaskować miejsce łączenia się papierów czy zawiązać kokardkę.

Ciekawym gadżetem, przy pomocy którego uda się stworzyć świetną dekorację albumu, są dziurkacze ozdobne pozwalające wycinać dowolne kształty, np. serduszka, które świetnie się sprawdzą do albumu dla dziecka, czy wzór koronki pozwalający idealnie ozdobić i dopełnić ślubny album na zdjęcia.

Jakie jeszcze ozdoby mamy do wyboru? Doskonałym pomysłem są wszelkiego rodzaju nalepki, naklejki, stemple, a także szablony do odrysowywania czy wycinanki w wybranym przez nas kształcie, gotowe do przyklejenia w albumie. Ciekawie prezentują się również dekoracje 3D i inne wypukłe elementy, jak guziki, kamyki, cekiny, perełki, płatki kwiatów czy kształty z drewna lub masy żywicznej. Mogą Ci się również przydać kredki, mazaki, flamastry lub farby.

Album na zdjęcia Uni Classic średni

Średni album z serii Uni Classic marki Semikolon to produkt wykonany z najwyższej jakości materiałów: szyty ręcznie, obity solidną okładką pokrytą lnianą tkaniną i wyposażony w 80 stronic wykonanych z grubego papieru Efalin w kolorze jasnego beżu.

Ozdoby należy odpowiednio dobrać tak, by po ich przyklejeniu można było album swobodnie otwierać i zamykać. Trzeba również rozkładać je równomiernie na każdej stronie. W przeciwnym wypadku jeden z rogów albumu może stać się wypukły, co nie będzie wyglądało zbyt korzystnie. Ozdabianie to bardzo przyjemne i wciągające zajęcie, jednak z ilością ozdób nie należy przesadzać, by nie przytłoczyć albumowych stron, na których przecież muszą się jeszcze zmieścić zdjęcia – w końcu to one są najważniejsze! Do albumu wybieraj najlepszej jakości fotografie – ostre i o dobrym oświetleniu. Staraj się wklejać do albumu zdjęcia matowe, które są mniej podatne na odciski palców podczas ich późniejszego przeglądania.

Warto dodać, że poszczególne elementy albumu, tj. baza, papier, wybrane ozdoby i zdjęcia, powinny pasować do siebie, zarówno tematyką, kolorem, jak i stylem, stanowiąc spójną całość. 

Przeczytaj!

W albumie powinny znajdować się estetyczne i dobrze wykonane zdjęcia. Dlatego polecamy Ci lekturę Magazynu FF: Jak robić dobre zdjęcia telefonem? 10 wskazówek, z którego dowiesz się wszystkiego o robieniu zdjęć smartfonem.

Niezbędne narzędzia do scrapbookingu

Podstawowe narzędzia, które z pewnością przydadzą Ci się do ozdabiania albumu, to: nożyczki, klej, linijka, ekierka, ołówek czy taśmy samoprzylepne. Pomocne mogą okazać się również metalowe wykrojniki, umożliwiające dokładne wycinanie rozmaitych kształtów.

Scrapbooking to kreatywne, rozbudzające wyobraźnię zajęcie, pozwalające tworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne dzieła, które mogą stanowić wspaniałą pamiątkę rodzinną dla wielu pokoleń.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 250 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 17 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności