Zainspiruj się i nakryj stół w pięknym stylu!
Stylowe nakrycie stołu jest równie istotne, co potrawy, które się na nim znajdują. Dlatego podpowiadamy, jak można poruszać się swobodnie między różnymi stylami. Twoi goście zaniemówią z wrażenia!
Styl rustykalny
Gdy myślimy o tym stylu, przed oczami stają nam bezpretensjonalne dekoracje, prostota, naturalność i stonowane kolory. Całkiem słusznie. Stół w tym stylu nie przytłacza zbędnym luksusem. Jego siłą jest prostota. Wystarczy przyjrzeć się nazwie "rustic", która w końcu oznacza swojskość i wiejski charakter.
W tym stylu zachęcamy do zabawy
naturalnymi kolorami, lnem, surowym drewnem czy retro koronkami. Świetnie się sprawdzi tutaj surowy stół z drewna, obrus lub serwetki na stół z lnu lub innego naturalnego materiału, komplet sztućców z drewnianymi elementami i obowiązkowo prosty, szklany wazon z pięknym bukietem polnych kwiatów, który z powodzeniem zastąpi najbardziej wymyślne ozdoby. Na rustykalnym stole nie może też zabraknąć stylowych, naturalnych talerzy, misek i kubków do kompletu. Doskonale sprawdzi się tu ceramika czy kamionka. Nie bójmy się też elementów zastawy stołowej, które wyglądają na wykonane ręcznie.
W stylu rustykalnym liczy się naturalność i swoboda, więc talerze i komplety sztućców nie muszą leżeć w perfekcyjnych odległościach, ważne jest, żeby wszystko było utrzymane w podobnej stylistyce i kolorystyce.
Porada
Styl rustykalny będzie idealny na niezobowiązujące śniadanie w ogrodzie, dobrze sprawdzi się też w domach urządzonych w stylu boho, a także na modnych aktualnie weselach w naturze.


Styl skandynawski
Tego stylu nie trzeba przedstawiać nikomu. Przybył do nas już jakiś czas temu z mroźnej północy i zadomowił się na dobre. Dominujące kolory to biele, szarości i kolory ziemi. Możemy pokusić się też o mocniejszy akcent kolorystyczny jak czerń czy złoto, żeby przełamać paletę neutralnych kolorów.
W stylu skandynawskim, podobnie jak w rustykalnym, docenia się naturalne materiały jak drewno czy bawełna. Dobrze sprawdzi się tutaj drewniany, prosty stół z metalowymi nogami, talerze o prostych formach (tutaj możemy zaszaleć z kolorem i postawić na turkus czy żółty), bieżniki na stół z delikatnym wzorem, fantazyjne podkładki pod talerze i serwetki materiałowe z naturalnej tkaniny.
Styl skandynawski kocha elementy natury.
Symboliczne i uproszczone podobizny zwierząt i skromne ornamenty również są tu mile widziane. Stosujmy je z wyczuciem, dodawajmy jako akcent do stylizacji, drobiazg, który doda jej charakteru. Możemy pobawić się też deseniami i postawić na stole talerze z jednej serii, ale z różnymi wzorami. Ten styl jest pełen lekkości, więc dopuszcza przymrużenie oka. Nadrzędnym celem tej stylizacji jest stworzenie wrażenia przytulności w połączeniu z nowoczesnym i dopracowanym dizajnem.
Porada
Styl skandynawski, dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi, pasuje praktycznie do każdego wnętrza.

Styl glamour
Lubisz szyk, przepych i blask?
Jeśli tak, to styl glamour jest dla Ciebie. Ten styl nie boi się koloru srebra, złota i połysku. Wspólnym mianownikiem jest elegancja i dobry gust, a ponieważ w stylu glamour łatwo o przesadę, to postarajmy się zestawiać dodatki tak, żeby wyglądały razem szykownie, ale nie konkurowały ze sobą. Jeśli więc lubimy złoto, to stosujmy je w zastawie stołowej (np. złote sztućce) jako element, ale nie dominujący kolor, bo nasz stół zacznie przypominać skarbiec ze złotem, a tego wolimy uniknąć. Nie bójmy się za to bieli, czerni czy pudrowego różu. Przy ich pomocy możemy stworzyć wyjątkową aranżację. Styl glamour dopuszcza też "cięższe" kolory jak czernie, burgundy, a nawet kryształowe elementy.
W tym stylu liczy się też bardzo jakość materiałów - serwetka czy obrus złej jakości mogą zepsuć nam cały efekt. Dlatego lepiej, żeby elementów było mniej, ale żeby były dobrze wykonane.
Porada
Glamour sprawdzi się znakomicie jako oprawa eleganckiego przyjęcia czy jako stylizacja romantycznej kolacji przy świecach.
Styl minimalistyczny
W przeciwieństwie do stylu glamour tutaj nie liczy się przepych, lecz umiar. A wręcz redukcja aż do minimum. Im mniej tym lepiej. W minimalizmie elementów może być niewiele, ale powinny być dobrej jakości i dobrane z głową.
W tej stylizacji każdy element zastawy stołowej ma znaczenie, bo na skromnie zastawionym stole będzie doskonale wyeksponowany i widoczny. Tutaj liczy się forma, prostota linii i materiał. Proste rzeczy w stonowanych kolorach potrafią być niezwykle wyrafinowane i pięknie zaprojektowane.
Kolorystyka w stylu minimalistycznym też jest oczywiście zazwyczaj zredukowana do podstawowych kolorów jak czernie, biele, szarości, czasami przełamane mocniejszym, symbolicznym akcentem. Niektórzy obawiają się, że minimalizm będzie zimny i smutny, ale tak wcale nie musi być. Jeden cieplejszy akcent kolorystyczny (na przykład serwetka materiałowa w kolorze miodu czy złota) potrafi bardzo ocieplić wygląd takiego stołu. Można też postawić na stole zieloną gałązkę w prostym wazonie i minimalistyczny wystrój z łatwością nabierze przytulnego charakteru.
Porada
Minimalistyczny stół doskonale odnajdzie się w nowoczesnych wnętrzach.


Styl tradycyjny
Styl tradycyjny i klasyka zawsze się obronią, więc jeśli boisz się eksperymentów, to postaw na sprawdzone rozwiązania. Ten styl pewnie każdy z nas zna z domu, gdy rodzina spotykała się przy stole podczas uroczystości albo świąt. Ale ta klasyczna stylizacja sprawdzi się też przy mniejszych okazjach.
Ładna oprawa dla potraw jest zawsze dobrym pomysłem.
Gdy myślimy o tradycyjnym stylu, zazwyczaj przychodzą nam na myśl białe, eleganckie talerze, srebrne sztućce i filiżanki z dopasowanymi spodkami. Kiedyś może faktycznie tak było, ale w tej chwili możemy modyfikować dowolnie ten styl i dodawać elementy, które tchną nowego ducha w stylizację, ale nadal zachowają jej klasyczny charakter. Może spróbujmy poeksperymentować z nakryciami, które mają kwiatowe ornamenty? Albo kolorowymi talerzami? Może połóżmy na eleganckim, wyprasowanym obrusie gałązki jarzębiny, żeby go ożywiły? Oczywiście musimy uważać, żeby stół nie stał się zbyt chaotyczny i zwariowany, bo stracimy jego tradycyjny charakter.
Ale poza klasyczną i elegancką zastawą stołową istotne jest też prawidłowe ułożenie nakryć i właściwe rozłożenie sztućców. Dzięki temu zachowamy pożądaną symetrię i wrażenie harmonii.
Pamiętajmy, klasyka nie musi być nudna!