Jak odkamienić czajnik? Ekologiczne sposoby usuwania kamienia

Zapewne wielokrotnie zetknąłeś się z problemem nieestetycznego, kredowego osadu na ściankach czajnika. To wytrącający się w trakcie gotowania wody kamień, który nie tylko niekorzystnie wpływa na stan czajnika, ale też psuje smak wody. Na szczęście istnieją proste i niezawodne, a zarazem sprawdzone i ekologiczne sposoby na odkamienianie czajnika. Jak odkamienić czajnik elektryczny i tradycyjny? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, które pomogą Ci się rozprawić z tym uporczywym problemem!

Jak powstaje kamień? Dlaczego trzeba go regularnie usuwać?

Uporczywy kamień osadzający się w czajniku ma związek z twardością wody, czyli obecnością związków magnezu i wapnia w jej składzie. To właśnie wodorowęglany tych dwóch pierwiastków w trakcie gotowania przekształcają się w węglany, które następnie osadzają się na ścianach naczyń w postaci białego osadu, potocznie nazywanego kamieniem. 

Istnieje przekonanie, że twarda woda jest niedobra dla naszego organizmu, ponieważ przy jej gotowaniu odkłada się w czajniku wspomniany już kamień. Wedle WHO nie ma żadnych dowodów na to, by twierdzić, że picie twardej wody niesie za sobą niekorzystne skutki dla zdrowia, a pojawiający się w czajniku kamień to naturalna reakcja chemiczna zachodząca podczas gotowania wody.

Czajnik elektryczny Plissé
Czajnik elektryczny Emma

Choć twarda woda nie szkodzi naszemu organizmowi, to z pewnością niekorzystnie wpływa na stan naszego sprzętu. Kamień skraca żywotność czajnika, ponieważ bardzo negatywnie wpływa na wszelkie elementy grzewcze. Ponadto urządzenie z dużą ilością nagromadzonego kamienia pracuje dłużej i gorzej, co może wiązać się z większym zużyciem prądu czy gazu. Oprócz tego, wytrącone w postaci kamienia minerały potrafią zepsuć smak nawet najlepszej kawy czy herbaty. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie czajnika z nagromadzonego osadu.

Przeczytaj!

Czajnik elektryczny biały, czarny czy czerwony? Czajnik elektryczny z regulacją temperatury, bezprzewodowy, a może z gwizdkiem? Czajnik retro czy nowoczesny? Odwiedź Magazyn FF: Czajnik elektryczny czy tradycyjny? Wady i zalety obu rozwiązań?, by poznać różnice między czajnikami elektrycznymi i tradycyjnymi, i dowiedzieć się, który model będzie najlepszy dla Ciebie.

Domowe i ekologiczne sposoby na kamień w czajniku

Nieważne, czy mamy czajnik elektryczny czy tradycyjny, KitchenAid czajnik czy czajnik Smeg – nawet na najdroższym i najlepszym sprzęcie prędzej czy później osadzi się kamień. Choć trzeba podkreślić, że w czajnikach elektrycznych kamień zwykle nie osadza się tak szybko, jak w przypadku czajników na gaz. Wszystko to dzięki ich wyposażeniu w filtr antyosadowy, ograniczający ilość gromadzącego się kamienia. Jeśli chodzi o osadzanie się kamienia w czajnikach elektrycznych, trzeba również dodać, że w czajnikach wyposażonych w grzałki spiralne kamień z reguły osadza się szybciej i jest go więcej, ponieważ grzałka ta jest całkowicie odkryta. Z kolei w czajnikach z grzałką płytową kamień osadza się wolniej i w mniejszej ilości, ponieważ grzałka odkryta jest tylko od góry. Pozostała część elementu grzejnego zwykle ukryta jest w podstawie. Z tego typu grzałek kamień również łatwiej się usuwa. Problemu osadzającego się kamienia nie da się jednak całkowicie wyeliminować, dlatego należy dbać o regularne odkamienianie każdego rodzaju czajnika.

Jak pozbyć się kamienia z czajnika? Na rynku można znaleźć wiele chemicznych preparatów doskonale radzących sobie z kamieniem, jednak przed ich zastosowaniem należy się upewnić, czy dany środek możemy użyć do odkamienienia naszego sprzętu, ponieważ są ta produkty agresywne i żrące, i mogą zniszczyć nasz czajnik. Ponadto środki te są szkodliwe dla środowiska naturalnego i niewłaściwie użyte mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Czajnik Lovello

Dlatego lepiej sięgnąć po domowe i, co istotne, ekologiczne sposoby usuwania osadu z kamienia. Ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona to substancje doskonale radzące sobie z kamieniem, które zapewne większość z nas ma w swojej kuchni. Ekologiczne sposoby odkamieniania czajnika są równie skuteczne, co żrące środki chemiczne, a przy tym bezpieczne dla naszego zdrowia i sprzętów, tanie, łatwo dostępne, proste w użyciu oraz nie zawierają w swym składzie szkodliwych dla środowiska, chemicznych specyfików.

Jak często odkamieniać czajnik? Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie, bowiem wszystko zależy od tego, jaka woda leci z Twojego kranu – miękka czy twarda. Im woda twardsza, tym szybciej w czajniku zaobserwujesz kamień. Wskazuje się jednak, że raz na 2-3 miesiące powinniśmy gruntownie wyczyścić nasz sprzęt.

Warto podkreślić, że wszystkie wymienione przez nas poniżej ekologiczne metody odkamieniania czajnika są skuteczne, całkowicie bezpieczne i co do zasady można je stosować zarówno w czajnikach elektrycznych, jak i tradycyjnych. Warto jednak zawsze przed zastosowaniem konkretnej metody upewnić się, czy producent nie określił w instrukcji zalecenia bądź zastrzeżenia dotyczącego sposobu czyszczenia urządzenia.

Poniżej prezentujemy pięć znanych, sprawdzonych, ekologicznych i stosowanych od lat sposobów na usuwanie kamienia z czajnika.

Jak odkamienić czajnik octem?

Odkamienianie...

czajnika octem to jeden z podstawowych, a zarazem skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z kamiennym osadem. Wystarczy rozcieńczyć wodę z octem w proporcji 1:1, zagotować w czajniku i odstawić na około 1 godzinę. Po tym czasie należy wylać miksturę i kilkakrotnie przegotować wodę, by pozbyć się charakterystycznego i nieprzyjemnego zapachu octu. To metoda, która świetnie sobie radzi z dużą ilością nagromadzonego w czajniku kamienia.

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona, a w zasadzie wodorowęglan sodu, to związek chemiczny, który przydaje się  nie tylko podczas pieczenia ciasta. To również w pełni bezpieczna, ekologiczna metoda na osad w czajniku. W tym wypadku należy dodać trzy łyżki sody oczyszczonej na pełen czajnik wody, a następnie odstawić na kilkanaście minut. Odkamienianie czajnika sodą to szybki i niezawodny sposób, który sprawdza się, przede wszystkim do czyszczenia czajników elektrycznych, ponieważ soda świetnie dociera do wszystkich zakamarków, także tych znajdujących się przy grzałce. Soda dobrze odkamienia czajnik, ale osoby decydujące się na tę metodę powinny wiedzieć, że substancja ta posiada intensywny, mocno wyczuwalny, duszący zapach. W związku z tym po czyszczeniu czajnika sodą należy go dokładnie umyć, najlepiej będzie, gdy zrobimy to kilkukrotnie.  

    Czajnik Wesco
    Czajnik Il Conico
    Czajnik elektryczny Nordic Kitchen

Odkamienianie kwaskiem cytrynowym i sokiem z cytryny

Kwasek cytrynowy doskonale odkamienia czajnik, podobnie zresztą jak sok z cytryny. By kwasek poradził sobie z nagromadzonym w czajniku osadem kamiennym, należy go dodać w proporcji 5 łyżeczek na cały czajnik wody. Powstałą mieszankę pozostaw w czajniku na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, a następnie zagotuj i wylej, po czym wlej do czajnika świeżą wodę i przegotuj ją najlepiej trzy razy. 

Sok z cytryny

Jak odkamienić czajnik przy użyciu soku z cytryny? Musisz wlać szklankę wyciśniętego soku do czajnika i pozostawić na około godzinę. Po upływie tego czasu czajnik dokładnie umyj. W celu zwiększenia efektywności czyszczenia urządzenia tą metodą możesz dodatkowo wytrzeć dno czajnika i ścianki pokrojoną w ćwiartki cytryną. Zaletą stosowania soku z cytryny jest ładny i przyjemny zapach.

Kwasek cytrynowy i sok z cytryny w szczególności polecany jest do czyszczenia czajników ze stali nierdzewnej, choć możesz nimi czyścić również inne rodzaje czajników.

Czym odkamienić czajnik? Z pomocą przychodzą obierki od ziemniaków!

Kolejnym domowym i ekologicznym sposobem na kamień w czajniku, znanym i stosowanym od wielu lat, jest użycie do jego czyszczenia obierek od ziemniaków. Wystarczy napełnić nimi czajnik, mniej więcej do 2/3 jego wysokości, zalać wodą i przegotować. Metoda ta ma jednak wadę. Najczęściej jednokrotne gotowanie wody z obierkami nie wystarcza, by całkowicie pozbyć się kamiennego osadu. Zwykle czynność tę należy powtórzyć, najlepiej trzy razy, pamiętając przy tym, by za każdym razem dodać do czajnika świeże łupiny.

Jak odkamienić czajnik Coca-Colą?

Być może sposób ten wydaje Ci się zaskakujący, ale jak się okazuje Coca-Cola dość dobrze odkamienia czajnik. Wystarczy wlać do niego szklankę tego napoju i szklankę wody. Dla lepszego efektu możesz również dodać pół łyżeczki sody oczyszczonej. Im większy osad z kamienia, tym mieszanka dłużej musi pozostać w czajniku. Niestety sposób ten ma kilka wad. Cola lubi zasychać i ma specyficzny zapach, dlatego umycie czajnika po czyszczeniu z kamienia może okazać się nie lada wyzwaniem. Ponadto cola nie poradzi sobie z usunięciem dużej ilości osadu pokrywającego czajnik.

Czajnik i dzbanek do herbaty Cha

Japoński rytuał serwowania herbaty pełen jest aromatycznych tajemnic, a prezentowany tu czajnik Cha ('cha' po japońsku oznacza właśnie herbatę), pozwoli zbliżyć się do nich wszystkim miłośnikom intensywnego naparu.

Która metoda odkamieniania czajnika jest najlepsza?

Domowe i ekologiczne sposoby odkamieniania czajnika są proste i nikomu nie powinny przysporzyć żadnego problemu. Wymienione sposoby doskonale sobie radzą z kamieniem zgromadzonym zarówno w czajniku elektrycznym, jak i na gaz. Który z nich jest najszybszy i najbardziej efektywny? Pomimo nieprzyjemnego zapachu, najbardziej polecanym przez nas sposobem na kamień jest ocet i soda oczyszczona. Czyszczenie czajnika octem, jak i sodą to bez wątpienia najszybsze i najskuteczniejsze metody, które świetnie rozprawiają się nawet z dużym i grubym osadem z kamienia. Najmniej efektywną i czasochłonną metodą jest usuwanie osadu przy pomocy łupin z ziemniaków, które należy kilkukrotnie przegotowywać, by pozbyć się kamienia. Zresztą nie zawsze mamy akurat pod ręką obierki po ziemniakach. Niezbyt korzystnie w naszym zestawieniu wypada również odkamienianie Coca-Colą, która nie radzi sobie z dużą ilością kamienia ponadto, gdy zaschnie, jest trudna do usunięcia.

 

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w czajniku?

Jak już ustaliliśmy, winowajcą powstawania kamienia w czajniku jest lecąca z naszych kranów twarda woda, która niekorzystnie wpływa na czajniki, ale też pralki, zmywarki czy instalacje wodne i grzewcze. 

Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów zapobiegających powstawaniu osadu z kamienia w czajniku. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie dzbanków filtrujących, które zmiękczają wodę, usuwając sole wapnia i magnezu, dzięki czemu kamień tak szybko nie osadza się w czajniku.

Ciekawym rozwiązaniem, zyskującym na popularności, są filtry odwróconej osmozy, które montuje się bezpośrednio pod zlewem. Filtr ten oczyszcza wodę w zasadzie ze wszystkich pierwiastków, drobnoustrojów i innych szkodliwych substancji. Zaletą jego stosowania jest oczywiście zniwelowanie osadzania się kamienia w czajniku, co przekłada się na poprawę smaku kawy czy herbaty przygotowywanej z użyciem przefiltrowanej cieczy.

By ograniczyć powstawanie kamienia, warto również wlewać do czajnika tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy, lub wylewać pozostałą po zagotowaniu ciecz. Dzięki temu kamień w czajniku nie będzie się tak szybko gromadził.

Czajnik Pito

2232,00 zł

Czajnik Pito

Officina Alessi
    Czajnik Pito

    2232,00 zł

    Czajnik Pito

    Officina Alessi
Czajnik Melodic

1243,00 zł

Czajnik Melodic

Officina Alessi (4)
    Czajnik Melodic

    1243,00 zł

    Czajnik Melodic

    Officina Alessi(4)
Czajnik elektryczny Nordic Kitchen

660,00 zł

Czajnik elektryczny Nordic Kitchen

Eva Solo (2)
Czajnik Il Conico

1056,00 zł

Czajnik Il Conico

Officina Alessi (9)
    Czajnik Il Conico

    1056,00 zł

    Czajnik Il Conico

    Officina Alessi(9)

Nieważne, czy masz czajnik na indukcję czy elektryczny, czajnik ze stali nierdzewnej czy emaliowany ‒ o każdy sprzęt należy odpowiednio dbać i regularnie go odkamieniać, by niezawodnie służył nam przez długie lata.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł