Soczyste steki i pieczenie – jak perfekcyjnie przyrządzić mięso?

Domowe mięsa pieczone mają wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Jednak usmażenie na patelni idealnego steku i upieczenie soczystego, perfekcyjnego mięsa to prawdziwa sztuka. Sztuka, którą każdy z nas może opanować! Wystarczy, że zapoznasz się z naszymi poradami, a każde przygotowane przez Ciebie mięso będzie zachwycało swym smakiem i aromatem.

ABC pieczenia mięs

By mięso było pyszne i pięknie prezentowało się na stole i talerzu, musi być przede wszystkim świeże. Do pieczenia warto wybierać niezbyt chude sztuki mięsa, takie jak karkówka, żeberka, tuszki kurczaków, gęsi, indyków, uda drobiowe, rostbef, jagnięcina, ale bardziej szlachetne gatunki, jak schab środkowy czy pierś indyka, także doskonale smakują po upieczeniu.

Mięsu przed pieczeniem należy poświęcić odrobinę czasu i odpowiednio je przygotować. Po pierwsze, musimy pamiętać o przyrządzeniu marynaty. Na 24 godziny przed planowanym pieczeniem mięso należy z każdej strony natrzeć marynatą przygotowaną z ziół, np. wyciśniętego czosnku, majeranku, tymianku, suszonej kolendry, rozmarynu i cząbru z dodatkiem oleju i wina czy soku z cytryny. Zamarynowane mięso wkładamy do lodówki, po upływie 12 godzin przekręcamy je na drugą stronę.

Co zrobić, by mięso nie wyschło w trakcie pieczenia? Należy doprowadzić do szybkiego ścięcia się białka znajdującego się na jego powierzchni. Dzięki temu soki zawarte w mięsie nie wypłyną, tylko pozostaną wewnątrz. Najpopularniejszym sposobem jest szybkie obsmażanie mięsa na najwyższej mocy palnika. Równie skuteczną i sprawdzoną metodą jest pieczenie w specjalnym rękawie. Włożone do rękawa mięso piecze się we własnym sosie, dzięki czemu nie wysycha i jest bardzo soczyste. Białko w mięsie także szybko się zetnie, jeśli brytfannę lub naczynie żaroodporne z pieczenią wstawimy do mocno nagrzanego piekarnika. Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, mięso przed włożeniem do piekarnika proponujemy związać bawełnianym sznurkiem i uformować w zwartą bryłę. Dzięki temu nie rozdzieli się ono w trakcie pieczenia i będzie miało piękny kształt.

    Naczynie do zapiekania Harvest kwadratowe
    Brytfanna żeliwna Arcana owalna czarna
    Brytfanna żeliwna La Cintura di Orione

W jakiej temperaturze piec mięso? Optymalna temperatura to 160-180 stopni Celsjusza, choć na pierwsze 15 minut pieczenia zaleca się ustawić temperaturę wyższą, czyli 200-220 stopni Celsjusza. Czas pieczenia uzależniony jest od gramatury mięsa. Ogólna zasada jest taka, że na 1 kilogram mięsa trzeba przeznaczyć 1 godzinę pieczenia. Będziemy mieć pewność, że pieczeń nie jest surowa, jeśli wyposażymy się w termometr do mierzenia temperatury wewnątrz mięsa. W trakcie pieczenia mięso kilkukrotnie obracamy – dzięki temu będzie piekło się równomiernie. Z kolei chrupiącą skórkę uzyskamy, jeśli będziemy co pewien czas polewać mięso wytopionym tłuszczem.

Podajnik do sznurka kuchennego Good Grips

Karkówka, żeberka, schab pieczony czy inny rodzaj mięsa, będą jeszcze lepiej smakować, jeśli po upieczeniu odczekasz 10-15 minut zanim przystąpisz do ich krojenia. Wówczas temperatura wyrówna się, soki równomiernie rozłożą, a mięso będzie soczyste i aromatyczne.

Nóż do mięsa Profile
Nóż do mięsa Elevate 100 collection

Mamy jeszcze jedną poradę! Z łatwością pokroisz mięso pieczone i podasz je na stół, jeśli zaopatrzysz się w dobrej jakości nóż kuchenny oraz widelec do mięs – niezwykle praktyczny gadżet, który umożliwia przytrzymywanie mięsa podczas krojenia, jak i przenoszenia oraz nakładania go na talerz.

Widelec do mięs Type 301

339,00 zł

Widelec do mięs Type 301

Chroma
Widelec do serwowania Amici

129,00 zł

Widelec do serwowania Amici

Alessi

Nasza rada

Naczynie żaroodporne jest idealne do pieczenia mięs, ale też do przygotowywania innych aromatycznych potraw. Odwiedź Magazyn FF: Trzy przepis na dania, które wykonasz w naczyniach żaroodpornych, by poznać receptury na smakowite dania, które przyrządzisz w żaroodpornych naczyniach.

Jak upiec dobry pasztet i pieczeń?

Dobry pasztet...

Przyrządzenie domowego pasztetu lub pieczeni wcale nie jest trudne. Ich przygotowanie należy rozpocząć od wyboru rodzaju mięsa. Najsmaczniejsze pasztety i pieczenie przyrządzane są z tłustego mięsa – wieprzowiny, wołowiny czy gęsiny. Do ich przygotowania możemy użyć mięsa drobiowego lub dziczyzny, jednak warto je wówczas połączyć z podgardlem lub boczkiem. Trzeba podkreślić, że pasztety przygotowuje się z mięsa gotowanego, które należy dwukrotnie zmielić przez maszynkę, z kolei pieczenie – z surowego mięsa mielonego, które, tak jak mięso na burgery, warto zmielić samodzielnie, by uzyskać odpowiednią fakturę mięsa. Klasycznym przykładem smakowitej, aromatycznej pieczeni jest pieczeń rzymska z jajkiem.

Sekretem dobrze przyrządzonego pasztetu i pieczeni są przyprawy. Nie żałujmy ich! Wieprzowina uwielbia tymianek i estragon, wołowinakolendrę i rozmaryn, a gęsinamajeranek. W masie mięsnej nie może też zabraknąć czosnku, mielonego ziela angielskiego, tartej gałki muszkatołowej, soli i pieprzu. Masę dokładnie wyrabiamy, by dobrze ją napowietrzyć.

Po przełożeniu surowej masy do formy do zapiekania możemy obłożyć jej wierzch plastrami boczku lub słoniny. Dzięki temu mięso nie wysuszy się w trakcie pieczenia. Pasztety i pieczenie zwykle należy piec przez 45-60 minut w temperaturze 190-200 stopni Celsjusza. Pieczeń jest gotowa, kiedy ma ładnie zarumienioną skórkę.

Pasztet lub pieczeń pozostawiamy w formie do ostygnięcia, a następnie wstawiamy do lodówki i dopiero na drugi dzień kroimy. Dzięki temu smak, tłuszcz i soki ulegną stężeniu, a pasztet będzie się doskonale kroił i idealnie smakował.

Jak zrobić stek idealny?

Po pierwsze – wybierz dobry kawałek wołowiny. Na stek najlepiej nadaje się polędwica, rostbef lub antrykot.

By mięso nie doznało szoku termicznego i szybciej się wysmażyło, na około godzinę przed smażeniem wyjmij je z lodówki. Dzięki temu zabiegowi unikniesz też sytuacji, w której wierzch steku będzie przypalony, a środek surowy.

Nie zapomnij o przyprawach. Stek wołowy uwielbia przede wszystkim sól i świeżo mielony pieprz, dużo pieprzu! Nie jest prawdą, że mięsa nie wolno solić przed smażeniem. W trakcie obróbki termicznej mięso ścina się, dlatego jeśli nie posolimy go tuż przed położeniem na patelnię, sól nie będzie w stanie wniknąć do środka. Stek doprawiamy pieprzem dopiero po zdjęciu z patelni.

Przechodzimy teraz do najważniejszej czynności, czyli do smażenia. Jak usmażyć stek, by był odpowiednio wysmażony, soczysty, a jednocześnie miękki, delikatny i niezwykle aromatyczny?

Przede wszystkim musimy wyposażyć się w dobrej jakości patelnię do stekówpatelnię grillową, patelnię ceramiczną, patelnię żeliwną lub patelnię stalową. W pierwszej kolejności polecamy grillowe patelnie z kratką, która po pierwsze umożliwia odpływ nadmiaru tłuszczu, a po drugie tworzy na steku apetyczny wzór, jak z rusztu. Wybór odpowiedniej patelni jest niezwykle istotny w przypadku smażenia steków – najważniejszą cechą jest grube dno patelni, które dobrze rozprowadzi ciepło i utrzyma je na dłużej.

Nie możemy zapomnieć o odpowiednim tłuszczu do smażenia, który ma duży wpływ na ostateczny smak mięsa. Najlepszy wybór to olej słonecznikowy, rzepakowy lub masło klarowane.

Po smażeniu mięsa każda patelnia, delikatnie mówiąc, nie grzeszy czystością. Zadbaj o nią we właściwy sposób. Dowiesz się tego z naszego poradnika jak wyczyścić patelnię.

Patelnia grillowa okrągła Natural Selection

Okrągła patelnia do grillowania z kolekcji Natural Selection, to klasyczna, żłobiona patelnia grillowa, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Jak długo smażyć stek? Wszystko zależy od tego, jaki stopień wysmażenia mięsa chcesz uzyskać.

  • Raresmażymy po 1-2 minuty z każdej strony, by uzyskać krwisty stek o chrupkiej skórce i prawie surowym wnętrzu.
  • Medium rare – czyli średnio krwisty stek; smażymy po 2-3 minuty z każdej strony.
  • Mediumsmażymy po 3-5 minut z każdej strony, by uzyskać średnio wysmażony stek o jędrnym i brunatnawym mięsie.
  • Well donecałkowicie wysmażone mięso w środku; by osiągnąć taki stopień wysmażenia, należy trzymać stek na patelni po 6-8 minut z każdej strony.

Na rozgrzany tłuszcz delikatnie kładziemy kawałek mięsa. Po położeniu steku na patelni nie wolno ruszać mięsa. Na skórce steku musi utworzyć się skorupka, która zatrzyma sok oraz cały smak i aromat wewnątrz mięsa. Przy pomocy szczypców lub łopatki obracamy stek na drugą stronę. Nie nakłuwamy go widelcem, ponieważ sok wypłynie, a mięso straci smak.

Dokładny czas smażenia uzależniony jest od rodzaju wołowiny. Steki z polędwicy usmażą się szybciej niż steki z rostbefu czy antrykotu. Stopień wypieczenia możemy sprawdzić, naciskając na stek. Im mięso twardsze, tym lepiej wysmażone.

Po smażeniu dajmy mięsu odpocząć. Stek kroimy dobrym nożem kuchennym po 5-10 minutach od zdjęcia go z patelni. Tyle wystarczy, by soki równomiernie rozpłynęły się po całym kawałku, powodując rozluźnienie włókien. Dzięki temu mięso będzie miało równy kolor i stanie się miękkie oraz soczyste.

Nóż do steków Type 301

269,00 zł

Nóż do steków Type 301

Chroma
Nóż do steków Professional S

329,00 zł

Nóż do steków Professional S

Zwilling (1)
Nóż do steków Four Star

269,00 zł

Nóż do steków Four Star

Zwilling
Nóż do steków 12,5 cm Shun

539,00 zł

Nóż do steków 12,5 cm Shun

Kai

Sprawdź!

Czy wiesz, że równie soczyste steki możesz przygotować pod chmurką, na grillu? Więcej o piknikowaniu i grillowaniu dowiesz się z Magazynu FF: Piknikowe przyjemności. Coś dla oka, coś do smaku.

Jak widzisz, perfekcyjne upieczenie mięsa i idealne usmażenie steku to nie taka trudna sprawa! Wystarczy tylko, że zastosujesz się do naszych wskazówek i zaopatrzysz się w wysokiej jakości akcesoria do pieczenia mięs, a każde danie mięsne, które wyjdzie spod Twojej ręki, będzie aromatyczne, złociste z wierzchu i miękkie oraz soczyste wewnątrz.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł